Shell

Shell na świecie

Początki

Niecałe 200 lat temu sprzedawca antyków w Londynie zaczął importować muszle morskie z Dalekiego Wschodu, ponieważ panowała moda na egzotyczny wystrój wnętrz.

Przedsięwzięcie Marcusa Samuela stworzyło podstawy doskonale prosperującej firmy importowo-eksportowej, przejętej potem przez jego synów, Marcusa Juniora i Sama.
W tamtych czasach ropę naftową wykorzystywano głównie do oświetlenia i w produkcji smarów, a przemysł naftowy mieścił się w Baku w Rosji, na obszarze z ogromnymi zasobami wysokiej jakości ropy naftowej i strategicznym naturalnym wybrzeżem.

Rewolucja w transporcie olejowym

Pojawienie się silnika spalinowego w 1886 r. przyczyniło się do wzrostu zapotrzebowania na paliwo transportowe. Wykorzystując swoje doświadczenie przewozowe, bracia Samuel zlecili flocie statków parowych masowy przewóz ropy naftowej.

Krok ten zrewolucjonizował transport olejowy, a pierwszy rejs odbył się tankowcem o imieniu Murex.
W 1982 roku Murex był pierwszym na świecie tankowcem, który przepłynął przez Kanał Sueski. Firma prowadzona przez braci otrzymała w 1897 r. nazwę Shell Transport and Trading Company. W logo wykorzystano kształt muszli małży.

Droga do Royal Dutch Shell

Shell Transport działając na Wschodzie i poszukując nowych źródeł ropy naftowej w celu zmniejszenia zależności od Rosji, porozumiał się z firmą Royal Dutch Petrolem. Obie firmy połączyły swoje siły w 1903 r., aby chronić się przez dominacją konkurencyjnej firmy Standard Oil. W 1907 r. nastąpiła całkowita fuzja i powstała firma o nazwie Royal Dutch Shell Group. Shell zmienił swoje logo na muszlę, którego używa do dziś.

Przed końcem lat 20-tych, Shell stał się liderem wśród firm olejowych, produkując 11% surowca na świecie i będąc właścicielem 10% tonażu swoich tankowców. Lata 30-te przyniosły trudności: aktywa grupy w Meksyku zostały przejęte i firma zmuszona była przystać na niedogodne dla niej warunki postawione przez rząd wenezuelski podczas nacjonalizacji pól naftowych w tym kraju.

Ekspansja po wojnie

Po drugiej wojnie światowej, kiedy zapanował pokój i samochody stały się często wykorzystywanym środkiem transportu, Shell rozszerzył swoją działalność na Afrykę i Amerykę Południową. Rola transportu wzrosła. W 1947 r. Shell dokonał pierwszego odwiertu na skalę komercyjną przybrzeżnego szybu naftowego w Zatoce Meksykańskiej. Do 1955 r. Shell był już właścicielem 300 szybów. W 1958 r. Shell rozpoczął produkcję w Nigerii.

Kryzys naftowy

W 1969 r. władzę w Libii przejął Muammar Kadafi, za sprawą którego spadła produkcja ropy i wzrosły ceny. Inni producenci grozili, że podejmą podobne kroki, a wojna Jom Kippur w 1973 r. przypieczętowała kryzys.

W ciągu kilku tygodni kraje OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) podwyższyły ceny ropy czterokrotnie i ogłosiły dwumiesięczny bojkot. Skutki dla gospodarki krajów Zachodu były katastrofalne.

Poszukiwanie nowych źródeł

Lata 70-te były bardzo istotne dla Shell z uwagi na rozwój pól naftowych na Morzu Północnym i w Ameryce Południowej – przedsięwzięcie trudne i kosztowne, lecz niezbędne w obliczu obniżonych dostaw z Bliskiego Wschodu. W 1978 r. Shell zakończył wiercenia prowadzone w ramach projektu Cognac i otworzył platformę produkcyjną w Zatoce Meksykańskiej – najwyższą na świecie, sięgającą ponad 335 metrów.

Ekspansja

Od połowy lat 90-tych, kiedy kwestie dotyczące środowiska naturalnego stały się istotniejsze, nasilił się nadzór publiczny nad przemysłem naftowym. Shell został skrytykowany w kwestii planów pozbycia się platformy Brent Spar i ponadto napotkał trudności w Nigerii. Wkraczając w nowe stulecie, Shell rozszerzył działalność na Chiny i Rosję.
W 2005 r. dotychczasowa struktura korporacyjna Shell została rozwiązana i powstała nowa samodzielna firma. Shell pozostaje jedną z głównych firm olejowych i gazowych na świecie. Shell ma udział w projektach dotyczących skroplonego gazu ziemnego i produktów GTL, wspiera rozwój biopaliw ze zrównoważonych źródeł i jest zaangażowany w projekty energetyki wiatrowej.

Shell w Polsce

Retail (Rynek detaliczny)

Zapotrzebowanie na paliwa ciekłe na poziomie ok. 31 milionów m³ rocznie czyni Polskę jednym z największych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Do sieci Shell należy ok. 420 stacji, które oferują kierowcom całą gamę zaawansowanych technologicznie paliw.

Shell był pierwszą firmą, która w 2000 roku zaoferowała polskim klientom paliwa wzbogacane, sprzedawane pod marką Shell V-Power. Duże zainteresowanie kierowców tego typu produktami zaowocowało systematycznym rozszerzaniem portfolio paliw wzbogacanych. W 2006 roku na rynek trafiła trzecia generacja paliw Shell V-Power z gwarantowaną liczbą oktanową minimum 100. Trzy lata później wprowadziliśmy kolejną generację paliw z rodziny Shell V-Power. W 2012 roku Shell zastąpił tradycyjne paliwa ekonomicznymi paliwami Shell FuelSave95 oraz Shell FuelSave Diesel.

Oleje silnikowe i środki smarne

Shell Lubricants – wiodący na świecie dostawca olejów i środków smarnych dla samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli i maszyn przemysłowych – to firma z 70-letnią tradycją innowacji. Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne powstają w trzech głównych centrach badawczo-rozwojowych. W 2014 r. firma wprowadziła na rynek olej Shell Helix wykorzystujący innowacyjną technologię PurePlus. Zdobył on kilka prestiżowych nagród, a wśród nich Laur Klienta, który jest corocznym trofeum przyznawanym przez klientów najpopularniejszym produktom w kraju.

Karty paliwowe Shell Card

Karta Shell Card oferuje firmom bezpieczny i sprawny sposób zakupu paliwa. Jest dostępna dzięki 50-letniemu doświadczeniu firmy w sektorze kart paliwowych i znajduje się w centrum zintegrowanych rozwiązań Shell dotyczących zarządzania paliwami oraz usługami oferowanymi w czasie podróży. Rozwiązania Shell w zarządzaniu paliwami są zaprojektowane tak, by zmniejszyć zużycie paliwa, ograniczyć czas poświęcany na rozliczenia finansowe, ale także obniżyć koszty utrzymania pojazdu oraz poprawić ochronę przed oszustwami. Rozwiązania Shell dotyczące usług na drodze obejmują: uzyskanie zwrotu podatku i płatności za opłaty drogowe, pomoc drogową, myjnie samochodowe i parkingi.

Shell Business Operations (SBO)

W Krakowie od 2006 roku działa Shell Business Operations, które jest jednym z największych centrów usług dla biznesu działających w Polsce. Krakowski zespół to ponad 4000 specjalistów i ekspertów, którzy są odpowiedzialni jest za prowadzenie i wspieranie operacji biznesowych firmy z zakresu m.in. finansów, księgowości, zaopatrzenia, zakupów, HR, IT czy obsługi klienta.